Літнє оздоровлення дітей























ПОРАДИ І ВПРАВИ, ЯК ПРАВИЛЬНО НАВЧИТИ ДИТИНУ ПЛАВАТИ
Сімейний відпочинок на морі важко уявити без купань і спільних веселих ігор у воді. Але що робити, якщо дитина не вміє плавати і панічно боїться пірнати? Правильна відповідь тільки одна: швидше навчити малюка триматися на воді.
Як навчити дитину плавати без тренера?
Батьки можуть самостійно навчити дитину плавати. Важливо тільки знати особливості осягнення цієї «науки» і суворо дотримуватися певних правил.
Правильне навчання плаванню складається з трьох основних етапів:
• Подолання страху води.
• Розвиток умінь триматися на воді і правильно дихати.
• Навчання основним рухам.
Почнемо з першого і найголовнішого пункту. Малюк боїться води: що робити? Як говорять учені, приблизно 80% дорослого населення земної кулі відчувають страх «великої» води. І це нормально. Вода в свідомості більшості людей є неконтрольованою стихією. Як у дорослих, так і у дітей при потраплянні в воду спрацьовує інстинкт самозбереження. Також аквафобія розвивається в результаті негативного досвіду спілкування з водою. Найчастіше це пов'язано з дитячими роками, коли, наприклад, дитина захлиналася або тонула. Тому головна задача при навчанні дітей плаванню - виключити будь-який страх води.
У цьому допоможуть наступні правила:
- Ніколи не занурюйте дитину в воду раптово і не занурюйте з головою.
- Перші знайомства з водою слід починати в неглибоких ванночках або міні-басейнах.
- Дитину потрібно посадити в теплу воду і дати час освоїтися, звикнути до відчуття води. Допустимий рівень - не вище пояса.
- Перед першими уроками зацікавте малюка водною стихією. Це можуть бути мультики про підводний світ, цікаві фільми і передачі про водних мешканців. Перед походом в басейн можна запропонувати дитині пограти в морських звіряток, уявити себе дельфінчиком або маленьким тюленем.
- Ніколи нічого не робіть через плач і негативні емоції. Вода повинна бути справжнім святом для малюка. Якщо дитина боїться, не слід її тягти насильно. Використовуйте на заняттях іграшки. Це можуть бути м'ячі, непотопаючі надувні іграшки, лійки.
- Ніколи не нав'язуйте тренування, нехай дитина сама захоче зануритися у воду. Якщо дотримуватися послідовності і всіх правил, це бажання неодмінно виникне.
- Завжди хваліть дитину за успіхи і просто спроби плисти, будьте поруч і повторюйте разом з нею всі рухи.
- До чотирьох років не змушуйте дитину виконувати правильні рухи. Нехай освоюється в воді, бовтається, хлюпається в своє задоволення. Також не забороняйте плавати «по-собачому».
- Привчайте відразу опускати обличчя у воду і робити правильні видихи. Для розвитку першого досвіду допоможуть плавальні окуляри.
Розвиток умінь триматися на воді: основні вправи
Існує негласний закон: дитина буде плавати лише в тому випадку, якщо навчиться затримувати дихання у воді і опускати голову вниз. Цьому малюка потрібно навчити, і краще за все у вигляді гри. Нехай навчання плаванню стане веселою забавою.
Вправи для розвитку вміння лежати на воді і опускати обличчя у воду:
• «зірочка» - покладіть дитину на воду, злегка підтримуючи під груди, попросіть витягнути ноги і руки в різні боки. На наступних уроках навчіть майбутнього плавця затримувати дихання і опускати голову вниз в позиції «зірочка» без додаткової допомоги;
• «поплавок» - попросіть дитину в воді обхопити коліна руками і «зависнути» на кілька секунд, затримавши дихання;
• «стрілка» - попросіть дитину лягти на воду, витягнувши руки і ноги. Побуксуйте її в такому положенні по поверхні води. На наступних уроках запропонуйте самостійно відштовхуватися від бортика, практикуючи ковзання.
Вправи для розвитку правильного дихання:
Дуже важливо навчити дитину правильно дихати у воді. «Плавальне дихання» передбачає швидкий вдих через рот і довгий видих через ніс. На перших порах не виключено, що малюк може набрати води в ніс, що спричинить неприємні відчуття. Завдання батьків - не панікувати і не нагнітати переляк. Потрібно спокійно пояснити, що подібне може бути, і нічого страшного в цій ситуації немає. Також важливо розуміти, що тільки через свій досвід дитина навчиться затримувати дихання під водою. Допоможуть в цьому наступні вправи:
- «кішечка вмивається» - попросіть дитину рясно зачерпнути води в долоні і бризнути собі в обличчя. У момент, коли вода потрапить на обличчя, дитина повинна вимовляти на видиху якийсь звук, наприклад, «бу». Багато рефлекторно затримують дихання. Ця вправа навчить дитину видихати в потрібний момент;
- «гарячий чай» - згадайте, що потрібно робити, коли чай дуже гарячий. Наберіть разом з дитиною якомога більше повітря і разом сильно подмімо в воду;
- «дощ» - поставте дитину під душ і направте розпилювач так, щоб струмені потрапляли на голову і стікали вниз по обличчю. В цей час попросіть малюка глибоко дихати ротом, наче ніс закладений. Малюкам буде легше, якщо ніс закрити пальцями.
Вправи для розвитку рухливості у воді:
- «двигун» - посадіть дитину на бортик басейну і попросіть активно бовтатися ногами в воді, зображуючи роботу двигуна;
- «годинничок» - занурте дитину в воду до пояса або по плечі, притримуючи під руки, почніть акуратно розгойдувати її по колу або у вигляді маятника.
Основні помилки при навчанні дітей плаванню: